Klanen Bonnier


Moderbolaget i dagens Bonnierkoncern är Albert Bonnier AB. Detta företag har flera dotterbolag, Dotterbolagen är AB Boninvest, Bonnier Fastigheter AB och Bonnier Group AB. I Bonnier Group AB finns dotterbolag som BonnierCapital AB, Bonnier News Group AB (tidningar och tidskrifter), Bonnier Skog AB, Adlibris AB, Bonnier Books Group Holding AB (förlagsverksamhet), AB Svensk FIlmindustri samt flera andra mindre bolag.

Bonniers har bara i enstaka fall släppt in externa entreprenörer som små ägare i några av dotterbolagen. Moderbolaget kontrolleras helt av släkten och förändringarna sedan 1953 är arvsrelaterade och marginella.

Det är till och med så att utomäktenskapliga barn som det finns en del av i släkten Bonnier, har hållits utanför ägandet. Detta har lösts genom att ägandet i företaget överförts till utvalda barn genom gåvor långt innan dödsfall och arvsskiften. På så sätt har exempelvis Lukas Bonniers utomäktenskapliga dotter Anna Toss inte något ägande i Albert Bonnier AB. Detsamma gäller Bertil Hult som också är ett utomäktenskapligt barn i Bonnierklanen.

Familjens makthavare

I styrelsen för moderbolaget Albert Bonnier AB sitter idag Carl Johan Bonnier (ordf), Åke Bonnier, Betty Bonnier Erhag och Felix Bonnier. Dessutom Patrik Engström och Christel Engelbert som också tillhör klanen Bonnier. VD är Erik Haegerstrand.

Felix Bonnier sitter också i styrelsen för Bonnier Group och är ordförande i Family Council (familjerådet). Familjerådet är det verkliga maktcentrat för klanen Bonnier.

Andra familjemedlemmar som är aktiva i koncernen är Emma Bonnier som är redaktör på Albert Bonniers Förlag och styrelsemedlem i Bonnierförlagen, Peder Bonnier som är vice ordförande i styrelsen för Bonnier Group, Joen Bonnier, som är styrelseordförande i Jeanette Bonnier AB och styrelsemedlem i Bonnier Capital. Dessutom har vi Fabian Bonnier som är ordförande i Bonniers Familjestiftelse och Love Bonnier som är styrelsemedlem i Jeanette Bonnier AB och Jeanette Bonniers stiftelse.

I styrelsen för Bonnier Group finns också Åsa Riisberg från klanen Wallenberg.

År 2013 var styrelsen i Albert Bonnier AB större än den är idag och bestod då av:

Styrelse i Albert Bonnier AB 2013

Bonnier, Carl Johan (f. 1951), Ordinarie ledamot, Styrelseordförande
Bonnier, Daniel, Ordinarie ledamot, Bosatt utomlands inom EES
Bonnier, Eva Elisabeth (f. 1945), Ordinarie ledamot
Bonnier, Felix Karl Otto (f. 1943), Ordinarie ledamot
Bonnier, Gerard Åke Pontus (f. 1954), Ordinarie ledamot
Bonnier, Hans-Jacob (f. 1948), Ordinarie ledamot
Forsell, Albert Marcus Ante (f. 1957), Ordinarie ledamot
Bonnier Erhag, Betty Johanna (f. 1961), Suppleant
Bonnier, Albert (f. 1954), Suppleant
Bonnier, Anna Martina (f. 1966), Suppleant
Bonnier, Tor Gabriel (f. 1966), Suppleant
Bonnier, Tor Jonas Gunnar (f. 1963), Suppleant

Även Marcus Forsell tillhör Bonnierklanen. Med tanke på hur styrelsen ser ut idag har makten förflyttats till en mindre del av klanen Bonnier.

Familjens ägare

2013 fanns det 77 ägare i Albert Bonnier AB. Ägandet var fördelat enligt följande:

De största ägarna i Albert Bonnier AB (namn, ägarandel 2013):

Pontus Bonnier m. barn, 12,7 %
Karl Otto Bonnier m. barn, 10,8 %
Eva Bonnier m. barn, 10,8 %
Åke Bonnier m. barn, 10,8 %
Jeanette Bonnier, 10 %
Charlotte Bonnier m. barn, 10 %
Karl-Adam Bonnier m. barn, 3,7 %
Jonas Bonnier m. barn, 3,2 %
Hans-Jacob Bonnier m. barn, 3 %
Carl-Johan Bonnier m. barn, 3 %
Albert Bonnier m. barn, 3 %
Malena Bonnier, 3 %

I stort sett är aktieägandet fortfarande det samma. Syskonen Jeanette Bonnier och Charlotte Bonnier har dock dött. Pontus, Karl-Otto, Eva och Åke Bonnier är syskon. Det är också Hans-Jacob Bonnier, Carl-Johan Bonnier, Albert Bonnier och Malena Bonnier.

Idag finns det totalt 102 aktieägare i Albert Bonnier AB idag. Joen Bonnier som är son till Carl-Johan Bonnier har 451 aktier (0,72%. Hans bror Peder Bonnier har också 451 aktier. Fabian Bonnier har 460 aktier (0,74%). Han är son till Nisse Bonnier som i sin tur är bror till Carl-Johan Bonnier. Love Bonnier som är son till Jonas Bonnier har 471 aktier (0,75%). Love Bonniers syster har 470 aktier. Felix Bonnier är son till Pontus Bonnier och har 1 761 aktier (2,81% ). Hans syster Emma Bonnier har lika många aktier.

Dessa personer är tillsammans med nedan nämnda Ebba Bonnier de som förväntas bli de nya makthavarna i klanen efter den tidigare makthavargenerationen som jag skrivit om i ett tidigare inlägg år 2016. Där finns också historien om de tidigare generationenra i Bonnierklanen.

Arvtagarna till Charlotte Bonnier har 10% av aktierna. Jeannette Bonniers tidigare aktier ägs av Jeanette Bonnier AB som innehar 10%. Styrelsen i Jeanette Bonnier AB består av Joen Bonnier (ordf), Love Bonnier och Ebba Bonnier som är dotter till Jan Bonnier som är bror till Jonas Bonnier. Ebba Bonnier själv äger bara 281 aktier. Ägare av Jeanette Bonnier AB är Jeanette Bonniers stiftelse.

Maktfördelningsavtalet och familjerådet

Delägarna i familjen Bonnier har tillsammans 62 582 aktier i maktbolaget Albert Bonnier AB. De är också direkta ägare i de tre dotterbolag som ligger direkt under toppbolaget. Dessa aktier hålls samman av aktieägaravtalet, De köps och säljs alltid tillsammans i en enhet som medlemmarna i Bonnierklanen kallar en ”unit”. Genom ett avtal, ett så kallat konsortialavtal, mellan delägarna i familjen är det inte tillåtet att sälja ”units” av aktier till utomstående.

Den som vill sälja en eller flera units måste erbjuda dem till de andra delägarna. Vill ingen köpa till det pris säljare begär löser bolaget in aktierna till ett belopp som fastställs varje år utifrån en hemlig beräkningsmodell. Beräkningen är hemlig men lösenbeloppet framgår av protokollet från bolagsstämman. 2024 landade priset för en unit på 259 745 kronor. Svenska Dagbladet har utifrån uppgifterna om antalet aktier och lösenbeloppet beräknat att hela Bonnierkoncernen är värd drygt 16 miljarder kronor i dagsläget.

När det gäller besluten om makt och ägande i koncernen tas besluten i Familjerådet där Felix Bonnier är ordförande. Det är där beslutet om vem som ska efterträda Carl-Johan Bonnier som talesman för klanen Bonnier tas. För idag är Carl-Johan Bonnier som ordförande i maktbolaget Albert Bonnier AB den ende som får uttala sig för familjens räkning om sådant som ägande av bokförlag, dagstidningar, fastigheter och filmstudior.

Läs mer:

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.